Przeskocz do treści

Aktualności

W dniu 14 kwietnia 2025 roku Ośrodek Pomocy Osobom Uzależnionym i Ich
Rodzinom w Chorzowie zorganizował obchody Dnia Trzeźwości pod hasłem "Trzeźwość to mój Everest". Wydarzenie miało na celu podniesienie świadomości społeczności lokalnej na temat problemów uzależnień oraz promocję trzeźwego stylu życia.
Obchody rozpoczęły się przed siedzibą Ośrodka, gdzie w godzinach dopołudniowych przeprowadzona została akcja profilaktyczna we współpracy z Komendą Miejską Policji w Chorzowie. Policjanci prowadzili kontrole trzeźwości kierowców przejeżdżających w pobliżu placówki. Każdy kierowca poddany badaniu otrzymywał pamiątkową zawieszkę zapachową do samochodu. Niestety, podczas akcji odnotowano jeden negatywny wynik badania – u jednego z kierowców stwierdzono obecność alkoholu w wydychanym powietrzu, co stanowi smutny, lecz ważny przykład konsekwencji prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu.
Równolegle do działań prewencyjnych na zewnątrz Ośrodka, odbyły się zajęcia
profilaktyczne prowadzone przez specjalistów z Ośrodka Pomocy Osobom Uzależnionym i Ich Rodzinom w których uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Technicznych nr 2 im. M. Batko w Chorzowie . Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w interaktywnych warsztatach i prelekcjach dotyczących mechanizmów uzależnienia, konsekwencji zdrowotnych i społecznych związanych z używaniem substancji psychoaktywnych oraz możliwości uzyskania pomocy. Zajęcia te miały na celu zwiększenie świadomości młodzieży na temat ryzyka związanego z uzależnieniami oraz promowanie zdrowych postaw i wyborów. Uczniowie mieli również okazję zwiedzić jeden z działów Ośrodka jakim jest Izba Wytrzeźwień.
Hasło "Trzeźwość to mój Everest" doskonale oddaje trud i wysiłek, jaki osoby uzależnione wkładają w proces zdrowienia oraz determinację w dążeniu do trzeźwego życia. Obchody Dnia Trzeźwości w Chorzowie stanowiły ważny krok w budowaniu świadomej i odpowiedzialnej społeczności, a współpraca z Komendą Miejską Policji oraz zaangażowanie Zespołu Szkół Technicznych nr 2 im. M. Batko podkreślają wagę interdyscyplinarnego podejścia w profilaktyce uzależnień.
Mimo incydentu z nietrzeźwym kierowcą, wydarzenie należy uznać za udane pod
względem informacyjnym i edukacyjnym. Przeprowadzone działania z pewnością
przyczyniły się do zwiększenia świadomości mieszkańców Chorzowa na temat problemu uzależnień i znaczenia trzeźwości w życiu jednostki i społeczeństwa. Ośrodek Pomocy Osobom Uzależnionym i Ich Rodzinom w Chorzowie planuje kontynuować tego typu inicjatywy w przyszłości, dążąc do minimalizowania negatywnych skutków uzależnień w lokalnej społeczności.

W ramach Tygodnia Przeciwdziałania Uzależnieniom, 5 lutego 2025 roku, uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 10 w Chorzowie mieli okazję wziąć udział w zajęciach edukacyjnych oraz zwiedzić Izbę Wytrzeźwień. Celem wydarzenia było zwiększenie świadomości młodzieży na temat zagrożeń związanych z uzależnieniami oraz kształtowanie odpowiedzialnych postaw wobec zdrowia i życia.

Program wydarzenia:
1. Zwiedzanie Izby Wytrzeźwień
Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem placówki oraz jej rolą w systemie pomocy społecznej. Pan Dyrektor Ośrodka Pomocy Osobom Uzależnionym i Ich Rodzinom szczegółowo omówił, jakie konsekwencje zdrowotne, społeczne i prawne mogą wynikać z nadużywania alkoholu oraz innych substancji psychoaktywnych. Zwiedzanie było okazją do refleksji nad skutkami nieodpowiedzialnych decyzji.
2. Zajęcia edukacyjne dotyczące uzależnień
Po zakończeniu wizyty w Izbie Wytrzeźwień uczniowie uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych prowadzonych przez specjalistów psychoterapii uzależnień. Tematyka zajęć obejmowała:
- Skutki zdrowotne, społeczne i psychologiczne związane z używaniem substancji psychoaktywnych.
- Sposoby radzenia sobie z presją rówieśniczą.
- Promowanie zdrowego stylu życia jako alternatywy dla destrukcyjnych zachowań.

Podsumowanie:
Wydarzenie zostało zorganizowane w sposób profesjonalny i dostosowany do potrzeb młodzieży. Uczniowie mieli okazję zdobyć cenną wiedzę, która może pomóc im podejmować świadome decyzje w przyszłości. Tego typu inicjatywy są ważnym elementem profilaktyki uzależnień i stanowią istotny wkład w edukację zdrowotną młodzieży.

Z okazji IV Miejskiego Tygodnia Przeciwko Przemocy organizowanego przez Miasto Świętochłowice, w tym Urząd Miejski, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej „Przystań” oraz Komenda Miejska Policji w Świętochłowicach wraz ze Specjalistycznym Ośrodkiem dla Osób Doznających Przemocy Domowej w Chorzowie odbyły się „Drzwi Otwarte Instytucji”. W dniu 2 października 2024 r. Ośrodek Pomocy Osobom Uzależnionym w Chorzowie zaprosił do zwiedzenia 2 szkoły. Z zaproszenia skorzystała klasa 7 z Szkoły Podstawowej nr 15 w Chorzowie i klasa 8 z Szkoły Podstawowej nr 1 w Świętochłowicach. Młodzież i opiekujący się nimi nauczyciele podczas wizyty mieli okazję zwiedzić Ośrodek łącznie z wszystkimi jego działami. Wzięli oni również udział w zajęciach profilaktycznych dotyczących uzależnień.

   

Z przyjemnością zapraszamy do udziału w wyjątkowej akcji profilaktycznej „Żyj aktywnie – wybieraj trzeźwość 0 ‰”, przygotowanej przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach.

W ramach tej akcji został przygotowany spot, który można zobaczyć pod tym adresem:

https://www.youtube.com/watch?v=p4p0VprgFxo

Przedstawia on młodego mężczyznę, który wraca z imprezy w nocy. Na początku widzimy, jak bawi się z przyjaciółmi, tańczy, śmieje się i cieszy chwilą. Szybko jednak akcja przenosi się do momentu, gdy wsiada do samochodu, jeszcze pełen euforii, ale wyraźnie nietrzeźwy. W trakcie jazdy na ekranie ukazują się wstrząsające obrazy – potrącenie przypadkowych osób. Przemiana jego radosnej twarzy w wyraz zaniepokojenia z dnia na dzień jest dramatyczna. Spot kończy się salą sądową i wyrokiem ośmiu lat.

Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu upośledza nasze zmysły i wpływa na sposób jazdy, a to przekłada się na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Przypominamy też, że zakaz jazdy pod wpływem alkoholu dotyczy także użytkowników rowerów, hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego. Za jazdę w stanie nietrzeźwości, narażamy się na mandat w wysokości 2500 złotych, a w stanie po użyciu alkoholu 1000 złotych.

Żadne kary jednak nie będą tak dotkliwe, jak konsekwencje dalszego życia ze świadomością, że jest się odpowiedzialnym za ludzką tragedię.

W poniedziałek 25.03.2024 r. obchodziliśmy po raz kolejny Ogólnopolski Dzień Trzeźwości. W tym roku hasłem naszych obchodów było: „Uzależnij się od sukcesu, nie od alkoholu”. W nasze działania, jak co roku aktywnie włączyła się Komenda Miejska Policji w Chorzowie. Policjanci na terenie miasta Chorzowa sprawdzali trzeźwość kierujących pojazdy. Każdy trzeźwy kierowca otrzymał pamiątkową zawieszkę zapachową. Natomiast w siedzibie Ośrodka nasi specjaliści udzielali porad mieszkańcom Chorzowa.  Również grupy terapeutyczne prowadzone w poniedziałek 25.03.2024 r. dotyczyły Dnia Trzeźwości i naszego hasła „Uzależnij się od sukcesu, nie od alkoholu”.

W dniach 1 września 2023 i 8 września 2023 Ośrodek Pomocy Osobom Uzależnionym i Ich Rodzinom w Chorzowie miał zaszczyt uczestniczyć w dwóch chorzowskich festynach. 1 września 2023 odbyło się Pożegnanie Lata na Szybie Prezydent, gdzie nasi terapeuci udzielali porad osobom zainteresowanym. Dzieci i dorośli mieli dużo radości przy korzystaniu z naszych alkogogli.

Natomiast 8 września odbył Rodzinny Piknik Naukowy Campusie Uniwersytetu Śląskiego, gdzie oprócz fachowych porad naszych specjalistów, można było skorzystać z alkogogli i narkogogli. Dużym zainteresowaniem cieszyły się symulatory dachowania i zderzenia. Naszym zdaniem takie akcje profilaktyczne powinny odbywać się co roku, gdyż wzrasta świadomość mieszkańców Chorzowa dotycząca szkodliwego używania substancji psychoaktywnych.