Pamiętaj, że nie musisz samotnie zmagać się ze swoimi problemami. Możesz otrzymać potrzebną Ci pomoc.
Internet ułatwił życie wielu ludziom w kontekście społecznym, psychologicznym i edukacyjnym. Jest to źródło niezgłębionej informacji i rozrywki. Problem zaczyna się wówczas, kiedy komputer zaczyna pochłaniać coraz więcej czasu, a jednocześnie jest używany w celu nagradzania siebie, odprężenia się, ”odreagowania" czy ucieczki od codzienności. Do objawów przemawiających za uzależnieniem od komputera można zaliczyć:
- spędzanie przy komputerze coraz większej ilości czasu kosztem innych dotychczasowych zainteresowań;
- zaniedbywanie obowiązków rodzinnych czy zawodowych (szkolnych) w związku z komputerem;
- pojawianie się konfliktów rodzinnych w związku z komputerem;
- kłamanie odnośnie ilości czasu spędzonego przy komputerze;
- podejmowanie prób kontrolowania czasu spędzanego przy komputerze;
- przeznaczanie coraz większej ilości pieniędzy na zakup sprzętu komputerowego, oprogramowania, akcesoriów czy książek i czasopism o tematyce komputerowej;
- reagowanie rozdrażnieniem czy nawet agresją w sytuacjach, kiedy korzystanie z komputera jest utrudnione bądź niemożliwe.
Psychoterapia pomoże Ci znaleźć granicę tego, kiedy kończy się twoje:
Normalne (związane z pracą, nauką) używanie komputera, będziesz konsekwentnie trzymać się swoich decyzji dotyczących ilości czasu i formy korzystania z komputera.
Pomoże Ci, też ułożyć sobie na nowo sprawy w realnym świecie - odbudujesz relacje z bliskimi, będziesz lepiej radzić sobie z napięciem emocjonalnym i stresem, rozwiążesz problemy, przed którymi, uciekasz teraz w wirtualny świat.